Rekuperace je v současné době v domácnostech stále žádanější. Výhodou rekuperace je totiž možnost nepřetržitého přívodu čerstvého vzduchu do interiéru a zároveň úspora 40 až 50 % nákladů na energie v zimních měsících. Jak ale probíhá samotná instalace a na co byste se měli připravit? To si vysvětlíme na následujících řádcích.
Kde je možné rekuperaci nainstalovat?
Mnoho lidí se mylně domnívá, že rekuperace je určena pouze pro novostavby. Ve skutečnosti se však dá poměrně jednoduše nainstalovat i do starších domů. Dokonce si ji můžete nechat nainstalovat i do paneláku! Před instalací je samozřejmě nutné posoudit danou nemovitost a zanalyzovat možnosti vzduchovodů. Ty jsou totiž klíčovou součástí systému a jejich správné uspořádání je nesmírně důležité.
Stavební povolení a souhlas sousedů
Instalace systému rekuperace nijak významně nezasahuje do objektu, tudíž není potřeba stavební povolení. Pokud bydlíte v domě, nepotřebujete ani souhlas sousedů. Výjimkou je montáž rekuperace do bytu, protože by jednotka byla umístěna ve společných prostorách. V takovém případě je nutný souhlas ostatních obyvatel.
Instalace rekuperace – na co se připravit?
Je třeba poznamenat, že instalace vyžaduje odbornou kvalifikaci a měření průtoků vzduchu v prostoru. Proto ji nemůže provádět jen tak někdo. Nejlepším řešením je využít služeb profesionálů s dlouholetými zkušenostmi.
Praktický tip: Pokud chcete, aby vaše rekuperace splňovala ta nejpřísnější moderní kritéria, Hevolta AirChange je skvělou volbou. Tento jedinečný systém s třícestnou filtrací a 90% účinností ohřevu přiváděného venkovního vzduchu vás ohromí svou účinností i funkčností.
Elektroinstalace a rozvody vzduchu
Před samotnou instalací rekuperace je třeba podrobně prohlédnout a připravit jednotlivé prostory. Je třeba uvolnit prostor pro rozvody, vytvořit v rozvodové skříni proudový chránič, natáhnout k rekuperační jednotce přívodní kabel a předpřipravit instalaci ovládání. Důležitou součástí instalace je také umístění vývodů v jednotlivých místnostech. Jejich umístění závisí na hygienické normě.
Nezapomeňte: Vzduchovody je vhodné zabudovat do stěn tak, aby nenarušovaly estetiku obydlí. Připravte se tak na případné stavební zásahy. Alternativním řešením, jak vzduchovody jednoduše zakrýt, je instalace stropních podhledů.
Kam umístit rekuperační jednotku?
Rekuperační jednotka se standardně instaluje do chodby, technické místnosti nebo spíže. Přestože je jednotka dobře odhlučněná, není zcela tichá. Proto je vhodné ji umístit mimo místnosti, ve kterých spíte. Zároveň je však důležité, abyste k ní měli dobrý přístup. V rámci pravidelné údržby je totiž třeba jednou za čas vyčistit filtry a výměník.
Jak dlouho trvá instalace rekuperace?
Instalace rekuperace je standardně rozdělena do 2 fází, takže trvá 2 dny. Pokud instalaci svěříte do rukou profesionálů, nebudete muset nic řešit a velmi rychle získáte řešení připravené k použití.